W toku porodu jednym z obowiązków lekarza lub położnej jest badanie tętna dziecka. Nieprawidłowe tętno z reguły jest sygnałem, że następuje niedotlenienie okołoporodowe, które może pojawić się w każdej ciąży i na każdym etapie porodu. Do pomiaru tętna najczęściej wykorzystuje się badanie KTG. Jego wynik może zostać nieprawidłowo oceniony lub samo badanie może być wykonywane zbyt krótko lub za rzadko. Czasem zachodzi także potrzeba przeprowadzenia innych badań, jak np. USG. Zwykle niepokojące jest także odpłynięcie wód płodowych o zielonym kolorze.
Niedotlenienie mózgu u noworodka podczas porodu to podstawa do dochodzenia odszkodowania
Niedotlenienie dziecka podczas porodu niesie bardzo poważne konsekwencje dla jego zdrowia i życia. Zlekceważenie objawów niedotlenienia może prowadzić do niewykonania niezbędnego zabiegu cięcia cesarskiego lub do podjęcia tej decyzji zbyt późno. Tymczasem niedotlenienie noworodka niesie za sobą poważne następstwa, zwłaszcza gdy utrzymuje się przez dłuższy okres czasu. Może wówczas dojść nawet do uszkodzenia mózgu dziecka. Niedotlenienie dziecka przy porodzie może doprowadzić do takich chorób, jak mózgowe porażenie dziecięce (MPD), opóźniony rozwój, uszkodzenie wzroku czy padaczka. Niedotlenienie noworodka przy porodzie odciska kolosalne piętno na jego zdrowiu. Nasi doświadczeni specjaliści, posiadający wiedzę i doświadczenie w pomocy osobom poszkodowanym przez błąd medyczny – w tym niedotlenienie mózgu u noworodka. Każdą sprawę traktujemy indywidualnie, gdyż wiemy, przez co przechodzą poszkodowani pacjenci i ich rodzice. Wysłuchamy Cię ze szczególną wrażliwością i nakreślimy możliwości, jakie widzimy w sprawie. Skontaktuj się z nami i uzyskaj bezpłatną pomoc oraz poradę przgotowaną przez wspierający nas zespół prawników z Kancelarii BFP. Z naszą pomocą uzyskasz wysokie odszkodowanie za niedotlenienie u noworodka.
Kto powinien odpowiedzieć za niedotlenienie okołoporodowe noworodka? Sprawdzimy to dla Ciebie
Gdy akcja porodowa się przedłuża, a lekarz zwleka z podjęciem decyzji o rozpoczęciu cesarskiego cięcia, bardzo często dochodzi do niedotlenienia mózgu u noworodka. Skutki tego błędu mogą poważnie wpłynąć na funkcjonowanie dziecka, nie tylko w pierwszych godzinach życia, lecz również przez kolejne lata. Niedotlenienie podczas porodu może być wynikiem błędu medycznego albo zaniechania działań, które zapobiegłyby pogorszeniu się stanu zdrowia pacjenta. Wina nie zawsze leży po stronie lekarza odbierającego poród. Zdarza się, że za niedotlenienie noworodka odpowiedzialna jest osoba monitująca akcję serca płodu podczas badania KTG. Jednoznaczne wykazanie, kto przyczynił się do krzywdy noworodka, leży po stronie jego rodziców i reprezentujących ich prawników. W naszej Fundacji Ośrodku Pomocy Poszkodowanym znajdziesz adwokatów i radców prawnych którzy dowiodą, kto powinien odpowiedzieć za nieszczęście, jakiego doznało Twoje dziecko. Jeśli w jego imieniu chcesz dochodzić roszczeń odszkodowawczych za niedotlenienie mózgu przy porodzie, skontaktuj się z nami. Naszą specjalnością jest pomoc w uzyskiwaniu godnych odszkodowań za błędy medyczne, do których zalicza się niedotlenienie mózgu u noworodka oraz inne komplikacje, mające miejsce podczas porodu. Prawo do odszkodowania za stan dziecka mają też rodzice. Sprawdź, o co powinieneś walczyć dla dziecka, które padło ofiarą błędu lekarskiego, i Twojej rodziny!
Dlaczego warto postarać się o odszkodowanie za niedotlenienie okołoporodowe?
Omawiane przez nas przypadki należą do największych zaniedbań w sztuce lekarskiej. Scenariusz optymistyczny w tego typu sytuacjach będzie wymagać od rodziców sporych nakładów czasowych i finansowych na leczenie oraz na rehabilitację noworodka. Odszkodowanie za niedotlenienie jest więc formą zadośćuczynienia, umożliwiającą zdecydowanej większości rodzin pozytywnie myśleć o przyszłości dziecka, pokrzywdzonego przez niedopatrzenie po stronie lekarza specjalisty bądź też samej placówki medycznej. Nie sposób również pomyśleć, że ubieganie się o odszkodowanie za niedotlenienie podczas porodu będzie próbą dochodzenia swojej sprawiedliwości. Rzecz jasna żadna suma pieniędzy nie jest w stanie zrekompensować bólu, cierpienia oraz stresu, natomiast lekarze dopuszczający się rażących zaniedbań powinni ponosić prawne konsekwencje. A sprawiedliwe odszkodowanie to jeden z elementów takich spraw
Ile może wynieść odszkodowanie za niedotlenienie podczas porodu dziecka?
Doskonale znane są nam przypadki, kiedy Sąd Apelacyjny przyznawał poszkodowanemu dziecku ponad milion złotych odszkodowania za niedotlenienie podczas porodu. W historii polskich spraw z podobnymi zaniedbaniami lekarzy w tle dochodziło również do wypłat kilkuset tysięcy złotych dla noworodka oraz równowartość tej sumy dla samych rodziców. Tak naprawdę nie da się wskazać, ile wyniesie odszkodowanie za niedotlenienie noworodka. Są to niezwykle skomplikowane procesy, do których sąd powinien podejść z maksymalną rzetelnością i wyrozumiałością. Dodatkowo, każda ze spraw musi być rozpatrywana w sposób indywidualny,. Ustalając wysokość świadczenia, sąd bierze pod uwagę głównie stan zdrowia dziecka już po stwierdzeniu niedotlenienia oraz stopień, w jakim dokładnie ten przypadek utrudnia codzienne funkcjonowanie zarówno maluszkowi, jak i jego rodzicom. Ważnym elementem wyceny odszkodowania są także cierpienia psychiczne, fizyczne oraz prognozy na przyszłość.
Niedotlenienie noworodka – podpowiadamy, co jest kluczowe w trakcie procesu
Niewielu rodziców zdaje sobie z tego sprawę, ale to po stronie osoby poszkodowanej zawsze leży udowodnienie popełnienia błędu lekarskiego wybranemu specjaliście czy placówce medycznej. Żeby sąd mógł orzec sprawiedliwe odszkodowanie za niedotlenienie mózgu podczas porodu, niezbędne będzie zebranie odpowiedniej dokumentacji potwierdzające bezwzględną winę lekarza. Nasza Fundacja Ośrodek Pomocy Poszkodowanym od lat pomaga przygotować tego typu materiały dowodowe, ukierunkowane na wyegzekwowanie rzetelnie przeliczonych środków. Mamy przecież świadomość, że odszkodowania za niedotlenienie okołoporodowe mogą w przyszłości stanowić ważne fundusze niezbędne do rozpoczęcia leczenia bądź kontynuowania rehabilitacji. W zdecydowanej większości przypadków, procesy te trwają latami. Jako strona poszkodowana, nie możesz więc pozwolić sobie na jakiekolwiek półśrodki podczas ubiegania się o swoje prawa. Sąd dokładnie analizuje każdy przypadek, powołuje biegłych, wydaje opinie… Przedstawiona w trakcie rozprawy dokumentacja musi czarno na białym potwierdzić niedotlenienie okołoporodowe oraz wskazać winę podmiotu odpowiedzialnego za taki stan rzeczy. Co więcej, strona reprezentująca osobę poszkodowaną powinna wykazać, że nie doszło do żadnego zaniedbania po stronie matki w trakcie prowadzenia ciąży lub bezpośrednio podczas akcji porodowej.
Pomożemy Ci wywalczyć odszkodowanie za niedotlenienie mózgu u noworodka
Chociaż nie jest niedozwolone, to samodzielne ubieganie się o odszkodowanie za błąd lekarski skutkujący niedotlenieniem okołoporodowym nie będzie polecanym rozwiązaniem. Tego typu sprawy z całą pewnością nie należą do najprzyjemniejszych. Są one przecież obarczone ogromnym ciężarem emocjonalnym i wymagają profesjonalnego przygotowania się na praktycznie każdy scenariusz. Od wielu lat prowadzona przez nas Fundacja Ośrodek Pomocy Poszkodowanym uświadamia Klientów oraz gwarantuje profesjonalne wsparcie na każdym etapie postępowania. To między innymi dzięki naszym interwencjom, odszkodowania w najbardziej skomplikowanych oraz drażliwych sprawach są wyliczane w oparciu o dokumentacę i profesjonalnie przygotowane materiały dowodowe. Jesteśmy zdania, że świadczenie finansowe powinno być na tyle wysokie, aby rodzina poszkodowanej poprzez niedotlenienie podczas porodu osoby mogła pokryć wszelkie koszty, które związane są z leczeniem, rehabilitacją oraz powrotem do funkcjonowania w społeczeństwie.
FAQ – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
#1 Czym dokładnie jest niedotlenienie okołoporodowe u dziecka?
Weźmiemy tutaj pod uwagę definicję medyczną, zgodnie z którą niedotlenienie okołoporodowe stanowi stan, w którym noworodek doświadcza wyraźnego niedoboru tlenu. . Takie zjawisko może wpłynąć na nieprawidłowe funkcjonowanie głównych narządów, zwłaszcza mózgu. Jeżeli niedotlenienie okołoporodowe jest utrzymywane przez około 10 minut, dziecku grożą poważne i często nieodwracalne konsekwencje zdrowotne. Czarnym scenariuszem w tego typu sytuacjach jest zgon noworodka.
#2 Co najczęściej może powodować niedotlenienie?
Czynników bezpośrednio powodujących niedotlenienie noworodka jest przynajmniej kilka. Do tych najpopularniejszych należą: długotrwały lub skomplikowany poród, zaciśnięcie pępowiny bądź jej wypadnięcie, ostre odklejenie łożyska, niewydolność maciczno-łożyskowa czy choćby problemy z przepływem krwi przez łożysko.
#3 W jaki sposób można zdiagnozować niedotlenienie mózgu u noworodka?
Istnieje kilka sprawdzonych, profesjonalnych sposobów na zdiagnozowanie niedotlenienia mózgu u nowonarodzonego dziecka. Doświadczony lekarz powinien dokładnie analizować gazometrię krwi pępowinowej. Wykonywanie badań obrazowych (rezonans magnetyczny) i także obserwacja stanu noworodka w pierwszych minutach życia to kolejne czynności, które muszą być wykonane zaraz po podejrzeniu niedotlenienia okołoporodowego. Rzetelnym wyznacznikiem zdrowia maluszka jest też ocena wyniku w ramach testu Apgar – wykonywanego przy każdych narodzinach.
#4 Czy dziecko może w pełni wyzdrowieć po niedotlenieniu okołoporodowym?
Niedotlenienie noworodka przy porodzie to niezwykle ciężkie przypadki, natomiast rokowania w tego typu sytuacjach uzależnione są od stopnia niedotlenienia i czasu, przez jaki mózg pozbawiono odpowiedniej ilości tlenu. Jedynie lekka hipoksja daje realne szanse na pełne wyzdrowienie dziecka – tak pokazują rzeczywiste przypadki, z jakimi spotykała się nasza Fundacja. Ciężkie niedotlenienie mózgu u noworodka może doprowadzić natomiast do trwałych konsekwencji zdrowotnych bądź nawet do śmierci. Ryzyko te drastycznie wzrasta, kiedy stan niedotlenienia trwa ok. 10 minut.