Niewydolność oddechowa u noworodka jest niebezpiecznym stanem, bezpośrednio zagrażającym jego życiu. Im dłużej płód jest pozbawiony tlenu, tym bardziej maleją szanse na to, że niedotleniony organizm będzie w pełni sprawny. Nawet jeśli dziecko przeżyje, wciąż nie ma gwarancji, że nie pojawią się następstwa hipoksji. Są to poważne powikłania, zwykle obejmujące ośrodkowy układ nerwowy. Czym może skutkować niedotlenienie okołoporodowe?
Poważne następstwa zamartwicy płodu mają wpływ na późniejszy rozwój dziecka
Wszystkich skutków związanych z niedotlenieniem płodu nie sposób wymienić w jednym ciągu. Zazwyczaj jego pierwszymi objawami są m.in. zasinienie skóry, bezwładne kończyny, brak podjęcia samodzielnego oddechu i słaba reakcja na stymulację. Następstwa obejmują głównie ośrodkowy układ nerwowy dziecka, a tym samym wpływają na jego późniejszy rozwój fizyczny i intelektualny.
Zaburzenia pracy organizmu oraz niewydolność wielonarządowa nie zawsze są więc stanem przejściowym. Zamartwica noworodka może oznaczać, że dziecko będzie opóźnione umysłowo. Kłopoty ze sprawnym rozumowaniem, wolniejszy rozwój w stosunku do rówieśników czy problemy intelektualne determinujące normalne życie to przykłady powikłań, które mogą wystąpić nawet lata po urodzeniu w zamartwicy. Dorastające dziecko może chorować na padaczkę, być nadpobudliwe ruchowo, mieć trudności z mówieniem i koncentrowaniem się. Nie zawsze wszystkie te zaburzenia występują razem, wiele dzieci urodzonych w zamartwicy w późniejszych latach funkcjonuje prawidłowo. Wszystko zależy od tego, jak długo były one pozbawione dostępu do tlenu.
Niedotlenienie noworodka można było przewidzieć? Warto sprawdzić, czy popełniono błąd
Niekiedy hipoksja ma krótkotrwały charakter, a jej wystąpienie nie doprowadza do uszkodzeń OUN i mózgu. Wówczas niedotlenienie noworodka nie zakłóca prawidłowego rozwoju dziecka i w żaden sposób nie wpływa na jego późniejsze życie. Jednak wiele noworodków, które po urodzeniu otrzymały nie więcej, niż 5 punktów w skali Apgar, już zawsze będzie odczuwało skutki zamartwicy. Jeżeli niedotlenienie okołoporodowe nastąpiło z winy personelu medycznego albo lekarza, poszkodowani mają prawo wystąpić z roszczeniem o wypłatę odszkodowania. Ze wsparciem specjalistów z Ośrodka Pomocy Poszkodowanym ustalenie, kto ponosi odpowiedzialność za krzywdę dziecka, będzie znacznie prostsze, niż działając w pojedynkę. Gdy podejrzewają Państwo, że popełniono błąd w sztuce lekarskiej, którego skutki Wasza rodzina będzie odczuwać przez długie lata, zachęcamy do kontaktu. Pomożemy Wam uzyskać odszkodowanie, którego wysokość będzie adekwatna do poniesionych cierpień.