Podejrzenie popełnienia błędu medycznego przez lekarza lub członka personelu medycznego może stanowić podstawę do wszczęcia działań, prowadzących do otrzymania odszkodowania za doznaną krzywdę. Sytuacja jest o tyle trudna, że poszkodowany mierzy się z ogromnym dramatem, jak nagła niepełnosprawność, śmierć dziecka czy utrata innej bliskiej osoby. Mało kto myśli wówczas o gromadzeniu dokumentacji medycznej lub kompletowaniu zeznań świadków. Pogodzenie się z tragedią do której doszło przez błąd lekarza, zajmuje wiele czasu – bywa, że są to lata. Jednak w przypadku spraw o błędy medyczne, istotny jest czas. W tym wpisie wyjaśniamy ważne kwestie, związane z walką o odszkodowanie za błąd medyczny.
Roszczenia o błąd medyczny przedawniają się po trzech latach. Nie warto zwlekać
W sprawach o odszkodowanie za błąd medyczny należy mieć na uwadze termin przedawnienia roszczeń, który wynosi trzy lata. Jest on liczony od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. […] Termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę. Taki zapis działa na korzyść poszkodowanych pacjentów, którzy bardzo często dowiadują się o popełnieniu błędu medycznego po czasie. Również dzieci, które poniosły szkodę w wyniku nieprawidłowych działań lekarza lub personelu medycznego, są dodatkowo chronione. Dochodzić swoich praw mogą one do dwóch lat po ukończeniu 18. roku życia. Niezależnie od okoliczności, zawsze, gdy zachodzi choćby cień podejrzenia o popełnieniu błędu w sztuce lekarskiej, nie warto zwlekać ze zbadaniem sprawy. W toku postępowania trzeba bowiem udowodnić, kiedy przypadł moment dowiedzenia się o popełnieniu błędu.
Najważniejsze są: dokumentacja medyczna i doświadczony prawnik, który poprowadzi sprawę o odszkodowanie
Jeżeli w konsekwencji popełnienia błędu medycznego zostałeś poszkodowany lub straciłeś bliską osobę, nie wahaj się z wizytą u prawnika. Zanim udasz się na konsultację, zbierz całą posiadaną dokumentację, związaną ze sprawą. W uzyskiwaniu rekompensat za błędy medyczne, szczególnie przydatne są karty informacyjne ze szpitala oraz szczegółowe opisy wszystkich przeprowadzonych badań i czynności. Również dokumentacja związana z późniejszym leczeniem ułatwia ubieganie się o odszkodowanie. Nawet, jeśli Twoim zdaniem dokumentacja z leczenia nie wskazuje na popełnienie błędu medycznego, przedstaw ją specjaliście. Oprócz kart informacyjnych z hospitalizacji, niezbędna będzie opinia biegłego. Do materiału dowodowego można dołączyć zeznania świadków, o ile te wnoszą istotne informacje do sprawy. W Ośrodku Pomocy Poszkodowanym kompleksowo zajmujemy się uzyskiwaniem wysokich odszkodowań za błędy medyczne. Już po pierwszej konsultacji i wstępnej analizie dokumentacji będziemy w stanie zaproponować wstępny plan działania. Sprawdzimy materiał dowodowy pod kątem wszelkich nieprawidłowości i uzgodnimy satysfakcjonującą kwotę odszkodowania. Jeżeli chcesz zawalczyć o należne Ci świadczenie, skontaktuj się z nami.