Oczekiwanie na pojawienie się dziecka to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety, pełen radości i nadziei na przyszłość. Rodzice robią wszystko, co mogą, by przygotować się na wielkie życiowe zmiany. Również organizm kobiety wytrwale szykuje się do wydania na świat potomka i jeśli wszystko przebiega bez zakłóceń, przyszłą mamę przepełnia szczęście i spokój. Niestety zdarza się, że podczas ciąży występują pewne nieprawidłowości, dolegliwości albo choroby; jedną z nich jest właśnie nadciśnienie ciążowe. W takiej sytuacji warto wiedzieć, czym grozi owo schorzenie i jakiej opieki oczekiwać, by ciąża i poród przebiegły spokojnie oraz bez komplikacji.
Wysokie ciśnienie w ciąży jest groźne. Sprawdź, jak je rozpoznać i jak postępować
Kluczem do prawidłowego leczenia nadciśnienia tętniczego w ciąży jest jego rozpoznanie. Jeśli lekarz nie wykryje schorzenia lub je zbagatelizuje, konsekwencje mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a także życia matki i dziecka, któremu grożą takie powikłania jak małowodzie, niska masa urodzeniowa, przedwczesne odklejenie się łożyska prawidłowo umiejscowionego, niedotlenienie wewnątrzmaciczne czy zgon wewnątrzmaciczny.
Kiedy można stwierdzić nadciśnienie? Gdy aparat do jego pomiaru wskazuje co najmniej 140/90 mmHg w sytuacji spoczynku. Aby mieć pewność co do diagnozy, lekarz wykonuje badanie dwukrotnie. Jeżeli ciśnienie matki będzie wzrastać, jest to stan zagrażający życiu jej i dziecka. Dodatkowo u pacjentek może wystąpić białkomocz. Zdarza się też, że ze względu na nadciśnienie wykluczony jest poród naturalny, a lekarze przeprowadzają zabieg cesarskiego cięcia. Dla kobiet, u których już wcześniej stwierdzono tę przypadłość, najbezpieczniejsza będzie zaplanowana ciąża i regularne pomiary ciśnienia za pomocą dokładnego aparatu.
Za błędy medyczne przysługują odszkodowania. W jakich sytuacjach?
Brak prawidłowego rozpoznania, a w konsekwencji brak należytej obserwacji rodzącej czy brak wdrożenia leczenia szpitalnego – to podstawy do uzyskania odszkodowania. Oczywiście nie mniej istotna jest odpowiednia opieka lekarska podczas ciąży i porodu. Gdy jej zabraknie, mogą wystąpić komplikacje, przez które życie matki i dziecka znajdzie się w niebezpieczeństwie. Takie sytuacje upoważniają poszkodowanych do walki o odszkodowania za błędy medyczne. Jeżeli doszło do zawinionego działania albo zaniechania lekarza, w wyniku którego kobieta doznała szkody na zdrowiu, jest on za to odpowiedzialny. Przykład: pacjentka w ciąży zgłosiła się do szpitala z wyraźnymi objawami nadciśnienia tętniczego, ale personel medyczny nie wdrożył właściwego leczenia, w wyniku czego wystąpiły powikłania u matki i dziecka. W takich sprawach nasz Ośrodek Pomocy Poszkodowanym służy radą i wsparciem. Nasi wykwalifikowani prawnicy pomogą skonstruować pozew odszkodowawczy i oszacować wysokość należnej rekompensaty. Fachowe doradztwo sprawi, że proces zostanie przeprowadzony szybko i skutecznie.