Rodzice oczekujący przyjścia na świat swojego dziecka robią wszystko, żeby jak najlepiej przygotować się do tej chwili. Remont mieszkania, zakup wózka, łóżeczka i wszystkich potrzebnych rzeczy, a przede wszystkim regularne wizyty u ginekologa. Co raz częściej młodzi rodzice korzystają z usług tzw. „szkół rodzenia”, gdzie wykwalifikowany personel zaznajamia parę z przebiegiem porodu i opieką nad noworodkiem. Jednak nie zawsze ciąża – nie raz z winy lekarzy – przebiega bez problemu. Niestety błędy w ginekologii i położnictwie w statystykach błędów w sztuce medycznej zajmują drugie miejsce.
Zaniechanie personelu medycznego
Pewna młoda kobieta w dziewiątym miesiącu ciąży doznała krwawienia z dróg rodnych. Dotychczas nie pojawiały się żadne niepokojące objawy, czuła się bardzo dobrze, regularnie odbywała wizyty u ginekologa. Przerażona krwawieniem zabrała ze sobą teczkę z badaniami i udała się wraz z mężem na najbliższy SOR. Lekarz przyjmujący bez badania stwierdził, że w ostatnim miesiącu ciąży takie objawy są naturalne i kazał czekać na konsultację ginekologiczną. Niestety, po czterech godzinach oczekiwania na pomoc było za późno; ginekolog po przybyciu na SOR podjął decyzję o natychmiastowym przeprowadzeniu cesarskiego cięcia, pomimo tego dziecko urodziło się martwe. Historia ta jest smutnym przykładem tragicznego skutku zaniechania lekarskiego. W takiej sytuacji warto pamiętać, że lekarz może popełnić błąd w sztuce nie tylko poprzez niewłaściwe wykonanie procedury medycznej, ale również przez jej niewykonanie w sytuacji, w której wiedza i etyka lekarska nakazywały działać. Błąd medyczny wynikający z zaniechania personelu również jest źródłem jego odpowiedzialności odszkodowawczej.
Dochodzenie odszkodowania
Oczywiście w tak tragicznych chwilach w pierwszym momencie nikt nie myśli o podejmowaniu kroków prawnych. Jednak warto pamiętać, że w sytuacji gdy zaniechanie lekarza doprowadziło do poronienia rodzice mają prawo domagać się odszkodowania i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Obydwa roszczenia można dochodzić w jednym postępowaniu cywilnym, w którym pozywa się właściwy zakład opieki zdrowotnej.
Bez wątpienia śmierć osoby bliskiej, w tym dziecka w prenatalnej fazie życia jest zdarzeniem wywołującym szkodę. W procesie należy wykazać winę personelu w niewłaściwym sprawowaniu opieki nad kobietą ciężarną u której nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia oraz związek pomiędzy zaniechaniem, a poronieniem. W ramach roszczenia odszkodowawczego można domagać się np. świadczenia pieniężnego. Poza tym tak traumatyczne zdarzenie, jak utrata dziecka pozostawia niezatarty ślad zarówno w psychice ojca, jak i matki. Depresja, zaburzenia snu, lęk przed wizytą w szpitalu lub zajściem w kolejną ciążę to tylko niektóre z możliwych przykładów rozstroju zdrowia psychicznego, które kwalifikuje się jako krzywdę. W takiej sytuacji poszkodowany może ubiegać się o wypłatę na swoją rzecz sumy pieniędzy tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.
Dochodzenie odszkodowania i zadośćuczynienia wymaga podjęcia wielu skomplikowanych czynności, przede wszystkim w zakresie oceny dokumentacji medycznej, pozyskania opinii biegłych i prawidłowego przeprowadzenia czynności procesowych. Dlatego w takiej sytuacji warto skorzystać z pomoc kancelarii zajmującej się dochodzeniem odszkodowań za błędy medyczne. Ośrodek Pomocy Poszkodowanym Prawa Pacjenta zachęca do skorzystania z bezpłatnej analizy odszkodowawczej. Po zapoznaniu się ze zgromadzoną dokumentacją w Państwa sprawie nasi specjaliści nakreślą możliwości odszkodowawcze.