Poród to jeden z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej stresujących momentów w życiu każdej mamy. Nie ma się czemu dziwić, w końcu chcemy, aby dziecko przyszło na świat zdrowe, bez jakichkolwiek komplikacji. Niestety nie wszystko przebiega zgodnie z naszymi wyobrażeniami. Zdarza się, że podczas porodu dochodzi do porażenia splotu barkowego inaczej nazywanego porażeniem Erba. Zawsze pojawia się jedno i to samo pytanie – czy można było temu zapobiec? Przeczytaj nasz krótki artykuł i poznaj odpowiedź!
Vademecum wiedzy, czyli wszystko co musisz wiedzieć o porażeniu splotu barkowego
Okołoporodowe porażenie splotu barkowego, bądź krócej nazywane porażeniem Erba występuje wśród noworodków podczas próby wyciągnięcia ich z kanału rodnego. Dochodzi do niego, kiedy główka wyjdzie na zewnątrz, natomiast problem pojawił się przy przejściu barków. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się m.in.:
- owinięcie pępowiną,
- niewłaściwa pozycja dziecka,
- zbyt duże odgięcie główki w porównaniu do barków,
- duża masa urodzeniowa,
- ucisk wewnątrz macicy.
Do porażenia splotu barkowego dochodzi również wtedy kiedy dziecko jest na siłę wyciągane lub gdy podczas porodu użyto kleszcze. Aby móc mówić o błędzie w sztuce lekarskiej należy przede wszystkim wiedzieć po czym rozpoznać, że u noworodka doszło do porażenia Erba. Dziecko nie wykonuje jakichkolwiek ruchów ramieniem, jego przedramię jest wyprostowane, a dodatkowo ruchy mięśni dwugłowego oraz ramienno – promieniowego są osłabione lub nie ma ich w ogóle.
Porażenie Erba to błąd w sztuce lekarskiej! Z nami uzyskasz godne odszkodowanie za krzywdę
Jeśli u dziecka doszło do porażenia splotu barkowego można mówić o błędzie lekarskim. Nasuwa się tutaj jedno pytanie, czy można było temu zapobiec? Tak! Z jednej strony pomocne okazuje się badanie położnicze ukazujące jak zbudowana jest miednica rodzącej, a dokładniej mówiąc jakiej jest wielkości. Natomiast z drugiej strony kluczowe jest badanie USG. Dzięki niemu lekarz ma możliwość określić wielkość noworodka, a tym samym sprawdzić, czy nie doszło do makrosomii płodu. Każdy rodzic powinien mieć świadomość, że przy porażeniu splotu barkowego istotna jest rehabilitacja. W zależności od stopnia zaawansowania dziecko ma szansę na powrót do sprawności. Jeśli doszło do uszkodzenia nerwów konieczna może okazać się operacja, a dziecku grozi kalectwo. Miej świadomość, że za błąd w sztuce lekarskiej należy Ci się odszkodowanie! Nasz Ośrodek Pomocy Poszkodowanym posiada wieloletnią praktykę w skutecznym reprezentowaniu klientów podczas procesów sądowych ze szpitalami. Pamiętaj, że najważniejszą rolę pełni kompletna dokumentacja medyczna ukazująca jak przebiegała cała ciąża i wykonywane badania. Przeanalizujemy Twoją sytuację i wskażemy o jak wysokie świadczenie możesz się ubiegać. Dla nas Twoja rekompensata za odniesione krzywdy jest priorytetem! Zapraszamy do bezpłatnej porady!