Ciąża to jeden z najwspanialszych momentów w życiu każdej kobiety. Niestety w niektórych przypadkach zdarzają się komplikacje utrudniające przebieg ciąży, a niekiedy nawet stanowią ogromne zagrożenie dla życia kobiety. Przykładem takiej sytuacji jest zbyt późno zdiagnozowana ciążą pozamaciczna, która będzie tematem naszego dzisiejszego wpisu. Dowiedz się, czym jest i sprawdź, o co możesz się starać, kiedy lekarz dopuścił się błędu w sztuce lekarskiej. Zapraszamy do czytania!
Ciąża pozamaciczna z medycznego punktu widzenia. Zobacz, co musisz wiedzieć
Ciąża pozamaciczna zwana również ektopową oznacza, że zapłodniona komórka zagnieżdża się poza macicą. Najczęściej dochodzi do tego w jajowodzie, ale nie tylko! Zdarzają się przypadki, kiedy zapłodniona komórka może zagnieździć się np. w szyjce macicy. Powszechnie stan ten uważa się za zagrażający życiu kobiety, dlatego tak ważne jest szybkie podjęcie odpowiednich kroków. Odpowiedzmy na kluczowe pytanie – dlaczego dochodzi do ciąży pozamacicznej? Wśród najważniejszych przyczyn wyróżnia się:
przebyte w przeszłości zabiegi w obrębie dróg rodnych,
infekcje dróg rodnych,
używki,
wkładkę wewnątrzmaciczną, jako główną metodę antykoncepcyjną.
Ciąża pozamaciczna objawia się m.in. poprzez uciążliwy ból brzucha, zmęczenie, wymioty oraz plamienie. Warto jednak mieć na uwadze, że objawy nie należą do szczególnie charakterystycznych, przez co rozpoznanie ciąży pozamacicznej jest nieco utrudnione.
Jak lekarz sprawdza istnienie ciąży pozamacicznej? Poznaj postępowanie medyczne
Kluczowe jest wykonanie badania USG, które umożliwia sprawdzenie, czy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdżona jest w macicy. Lekarz powinien także sprawdzić poziom hormonu beta-HCG zwanego gonadotropiną kosmówkową. Jego produkcja rozpoczyna się automatycznie po zapłodnieniu. Jeśli jego stężenie jest wysokie, a badanie USG nie wskazuje na obecność zapłodnionej komórki jajowej w macicy, można podejrzewać, że doszło do ciąży pozamacicznej. Zbyt późne rozpoznanie skutkuje pęknięciem jajowodu, a tym samym silnym krwawieniem do jamy brzusznej. Stan ten stanowi zagrożenie dla życia kobiety i wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Musimy także wspomnieć, że nie podjęcie odpowiednich czynności w związku z ciążą pozamaciczną zwiększa ryzyko niepłodności oraz problemów z donoszeniem kolejnej ciąży. Jeśli podejrzewasz, że w Twoim przypadku doszło do zbyt późnego zdiagnozowania ciąży pozamacicznej, a lekarz popełnił błąd w sztuce lekarskiej, skontaktuj się z naszym Ośrodkiem Pomocy Poszkodowanym. Nasi doświadczeni adwokaci przeanalizują Twój przypadek na podstawie zebranej dokumentacji medycznej stanowiącej materiał dowodowy. Wskażemy, o jak wysokie odszkodowanie możesz się starać, decydując się na ugodę lub postępowanie sądowe! Nie borykaj się sama ze swoim problemem! To właśnie my będziemy stać na straży Twoich praw i zawalczymy o Twoją godną rekompensatę. Skorzystaj z bezpłatnej porady i przedstaw nam swoją sytuację! Zapraszamy!