Owiany złą sławą poród kleszczowy budzi wiele kontrowersji. Wynika to z tego, że podczas zastosowania tej metody, dziecko jest narażone na liczne urazy w obrębie główki. Mało kto zdaje sobie sprawę, iż użycie kleszczy położniczych to czasem jedyny ratunek dla noworodka, ostateczność, która ratuje życie. Poniżej wyjaśniamy, w jakich sytuacjach poród kleszczowy jest uzasadniony.
Kiedy poród kleszczowy jest konieczny, a kiedy jego przeprowadzenie to błąd w sztuce lekarskiej?
W dobie współczesnej medycyny użycie kleszczy podczas porodu uchodzi za rzadkość. Lekarze decydują się na ten krok, gdy jest już za późno na wykonanie cesarskiego cięcia, a dziecku grozi niedotlenienie: wody płodowe odeszły, szyjka macicy jest otwarta na 10 cm, główka dziecka jest już w kanale rodnym, a matka nie prze efektywnie. Okoliczności muszą więc być ściśle określone, gdyż odstępstwa od nich są bardzo niebezpieczne. Lekarz, który podejmie decyzję o przeprowadzeniu porodu kleszczowego mimo braku wskazań lub mimo występujących przeciwwskazań, popełnia błąd w sztuce lekarskiej. Przykładem jest chociażby taki przypadek, w którym dziecko znajduje się w poprzek kanału rodnego albo jest małe. Jeśli pomimo takich warunków zastosowano kleszcze i wystąpiły powikłania, poszkodowanym przysługuje odszkodowanie medyczne za uszczerbek na zdrowiu.
Podczas porodu z użyciem kleszczy łatwo o uszczerbek na zdrowiu matki lub jej dziecka
Nie da się ukryć, że w przypadku przeprowadzania porodu kleszczowego istnieje wysokie ryzyko uszkodzenia główki dziecka. Odkształcenia, krwiaki czy siniaki to tylko wybrane z występujących powikłań. Narażony jest także kanał rodny matki. Poród kleszczowy może spowodować m.in. pęknięcie pochwy, urazy w obrębie odbytu czy szyjki macicy. Gdy lekarz nieumiejętnie posłuży się kleszczami lub zastosuje je mimo przeciwwskazań, prawdopodobnie popełnia błąd w sztuce lekarskiej. O takim rozwoju spraw można też mówić, jeśli specjalista odwleka wykonanie cesarskiego cięcia. Jest bowiem prawdopodobne, że przy przedłużającej się akcji porodowej na CC będzie za późno – główka znajdzie się już w dolnym odcinku kanału rodnego.
Kiedy na skutek porodu kleszczowego ucierpi noworodek albo jego matka, warto skonsultować sytuację ze specjalistami w branży prawa medycznego. Być może komplikacji można było uniknąć. Jeśli tak, pokrzywdzeni mają prawo wnieść roszczenie o odszkodowanie za błąd w sztuce lekarskiej. W Ośrodku Pomocy Poszkodowanym reprezentujemy pacjentów, którzy ucierpieli przez pomyłki lekarzy i personelu medycznego.