Zły stan urodzeniowy dziecka może mieć wiele przyczyn. Czasem ma bezpośredni związek z chorobami matki, innym razem jest wynikiem błędu medycznego. Gdy zawartość tlenu we krwi noworodka jest niższa, niż aktualne zapotrzebowanie, mówimy o ostrym niedotlenieniu okołoporodowym. Stan ten jest dość częsty: szacunkowo dotyka nawet jednego na tysiąc dzieci. Mowa o ciężkich przypadkach – tych lekkich jest jeszcze więcej, jednak zazwyczaj nie niosą one ze sobą uszczerbku na zdrowiu. Co można zrobić, gdy u naszego dziecka stwierdzone zostanie niedotlenienie mózgu? Do kogo zgłosić się po odszkodowanie? Odpowiadamy.
Gdy niedotlenienie mózgu prowadzi do komplikacji zdrowotnych…
Wyróżniamy wiele czynników ryzyka niedotlenienia okołoporodowego. Wśród nich często wymienia się przewlekłe choroby matki, w tym choroby układu krążenia, padaczkę i cukrzycę ciężarnej. Ryzyko może wystąpić również ze strony płodu. To między innymi wcześniactwo, duża masa urodzeniowa i ciąża mnoga. Najczęściej jednak niedotlenienie mózgu u noworodka ma związek z przebiegiem porodu. Do śródporodowych czynników ryzyka zaliczamy: poród przedłużony, poród zabiegowy, przedwczesne odklejenie łożyska, sepsę, wstrząs czy trwającą ponad godzinę gorączkę u matki. Każdy z tych czynników ryzyka zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia ostrej hipoksji. Ta zaś niesie ze sobą poważne konsekwencje dla życia lub zdrowia dziecka.
Niedotlenienie okołoporodowe może mieć związek z błędem medycznym. W przypadku jego zaistnienia zawsze należy się upewnić, czy nie doszło do popełnienia błędu okołoporodowego. Każdy epizod hipoksji może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie dziecka, prowadzić do zaburzeń rozwoju, powodować wystąpienie upośledzeń wzroku bądź słuchu, a nawet doprowadzić do nieodwracalnych zmian w obrębie mózgu. Gdy zachodzi podejrzenie, że niedotlenienie wyniknęło z błędu medycznego, warto możliwie jak najszybciej rozpocząć walkę o odszkodowanie za jego skutki.
Zbierz dokumentację medyczną i skonsultuj się z prawnikiem
Nawet, gdy uda się ustabilizować stan zdrowia noworodka po niedotlenieniu mózgu, konieczne może być długotrwałe leczenie rehabilitacyjne. Terapia fizyczna, logopedyczna czy neurologiczna są bardzo kosztowne. W zależności od stopnia uszkodzenia mózgu, pacjent może wymagać specjalistycznej terapii nawet codziennie. To wystarczający powód, aby postarać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Zostaną one przyznane tylko wtedy, gdy udowodnimy, że niedotlenienie mózgu wyniknęło z błędu medycznego.
Oto kroki, jakie należy podjąć w celu uzyskania odszkodowania i zadośćuczynienia:
Zbierz całą dokumentację medyczną związaną z przebiegiem ciąży i porodu oraz stanem zdrowia dziecka. Dokumenty te będą kluczowe w procesie ubiegania się o świadczenia. Upewnij się, że masz kopie wyników badań, raportów z hospitalizacji i opinii lekarzy – mogą okazać się bardzo przydatne.
Skonsultuj się z naszą Fundacją Ośrodek Pomocy Poszkodowanym, specjalizującą się w sprawach błędów medycznych. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sprawę pod kątem nieprawidłowości i zaproponujemy odpowiednią ścieżkę działania. Pomożemy Ci w ocenie, czy doszło do zaniedbania ze strony personelu medycznego i zastanowimy się, w jaki sposób udowodnić winę. Przeprowadzimy Cię przez wszystkie etapy sprawy, zajmując się wszystkimi formalnościami.
Uzyskaj opinię eksperta medycznego z zakresu neonatologii, położnictwa czy neurologii. Ekspercka ocena, czy błędy w opiece nad matką i dzieckiem mogły doprowadzić do niedotlenienia mózgu może być kluczowa w procesie odszkodowawczym.
Złóż wniosek o odszkodowanie. Kolejny krok to przygotowanie wniosku do ubezpieczyciela szpitala albo placówki medycznej. Możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy w tym zakresie lub sporządzić pismo samodzielnie. Gdy procedura odszkodowawcza zawiedzie i nie uda się zawrzeć ugody, warto rozważyć pozew cywilny.
Proces uzyskiwania odszkodowania może zająć dużo czasu, dlatego należy zacząć działać jak najszybciej. Termin przedawnienia w przypadku błędów medycznych wynosi 3 lata liczone od dnia, w którym dowiedziałeś się o szkodzie lub mogłeś się o niej dowiedzieć. Ważne jest, aby mieć fachowe wsparcie prawne i medyczne. Przydatna okazuje się też rozmowa z innymi rodzinami, którzy przeżyli podobne tragedie. Można skorzystać też z pomocy psychologicznej, która ułatwi przerwanie trudnego okresu i przynajmniej częściowe pogodzenie się z zaistniałą sytuacją.