Dla każdego operacja jest niezwykle stresującym przeżyciem. Nawet drobny zabieg powoduje stres, bezsenne noce i obawę czy na pewno wszystko pójdzie dobrze. Operacja to zabieg, którego powodzenie zależy od dobrej współpracy wielu osób: chirurgów, anestezjologa, pielęgniarek i instrumentariuszek. Na sali operacyjnej każdy wykonuje ściśle określone zadania, obowiązki personelu pomocniczego polegają m. in. na dokładnej ewidencji narzędzi wykorzystywanych do operacji, tak aby mieć pewność, że żadne z nich nie pozostało w ciele pacjenta. Jednak co w sytuacji, gdy po operacji okaże się, że w organizmie operowanego pozostało ciało obce?
Pozostawienie chusty w ciele pacjenta
Narzędzia wykorzystywane do operacji obejmują całe spectrum przyrządów służących do prawidłowego wykonania zabiegu. Dla współczesnej chirurgii skalpel, hak, kleszczyki chirurgiczne to jedynie podstawowe „rekwizyty” operacji. Nowoczesna technologia medyczna wyposaża sale operacyjne w sprzęt służący do wykonywania niezwykle skomplikowanych procedur chirurgicznych. Pomimo tego, każda operacja nie może odbyć się bez zastosowania chust chirurgicznych, służących np. do oddzielania pola operacyjnego lub tamowania krwawień. Zadaniem instrumentariuszki podczas operacji jest nie tylko podawanie chirurgom odpowiednich narzędzi, w tym chust, ale także sprawdzenie, czy ilość wykorzystanych do operacji instrumentów zgadza się ze stanem sprzed operacji. Zaniechanie tego obowiązku może doprowadzić do niewykrycia pozostawienia w ciele pacjenta jakiegoś elementu, co przeważnie prowadzi do bardzo poważnych problemów zdrowotnych.
Dochodzenie odszkodowania
Analizując znane przypadki pozostawienia chusty chirurgicznej w ciele pacjenta specjalista z Ośrodka Pomocy Poszkodowanym wylicza możliwe konsekwencje takie jak: silne bóle brzucha, wymioty, osłabienie, zaburzenia oddychania – Wszystko zależy od tego, w jakiej części naszego ciała pozostanie chusta. W każdym razie zawsze organizm będzie ją traktował, jak ciało obce i próbował zwalczać, stąd mogą występować objawy charakterystyczne dla wielu chorób. Bez wątpienia zaniedbanie prowadzące do pozostawienia w organizmie operowanego pacjenta chusty jest bardzo poważnym błędem w sztuce medycznej, powodującym uszczerbek na zdrowiu operowanego, a niejednokrotnie także jego psychiczną krzywdę. Stąd uprawnione jest dochodzenie stosowanego odszkodowania i zadośćuczynienia w procesie cywilnym.
Tego typu sprawy są skomplikowane m. in. ze względu na odpowiedzialność wielu osób za przebieg operacji. Największa odpowiedzialność spoczywa na tzw. operatorze. , tj. chirurgu wykonującym zabieg, jednak jak już wskazano, za ewidencję sprzętu operacyjnego odpowiada instrumentariuszka. Stąd bardzo ważnym jest prawidłowe skonstruowanie pozwu i prawidłowe oznaczenie pozwanego, w czym może pomóc kancelaria specjalizująca się w odszkodowaniach. Odszkodowania medyczne są trudne do uzyskania, ale w uzasadnionych przypadkach warto się o nie starać. Ośrodek Pomocy Poszkodowanym zachęca poszkodowanych do skorzystania z porady odszkodowawczej. Nasi specjaliści bezpłatnie nakreślą możliwości dochodzenia świadczeń, o jakie można się starać w Państwa sprawie.